Jg alatti valsg: a harmincves Kimi Rikknen
Nem szmt a tbbi rivlis, nem szmtanak a krlmnyek, nem szmt a sajt, nem szmt, hogy msok mit gondolnak. Kegyetlen s nagykp hozzllsnak tnhet, pedig Kimi Rikknennl mindez csupn egy dologrl szl: a leggyorsabbnak lenni, felhajts nlkl.
A gyerekarc s tejfeles szj finnrl jformn semmit nem lehetett tudni, amikor 2001-ben megrkezett a Forma-1-be. Ami nem csoda, hiszen csendes autversenyzi ellettel kerlt be a vilg legjobbjai kz. A harmincadik letvt a mai napon betlt Rikknen versenyzi mivoltnak lnyege kilenc F1-es v elteltvel is vltozatlan maradt.
Ha nem riasztjk el a kora reggeli edzsek, akkor most lehet, hogy a vilg egyik legjobb NHL jtkost tisztelhetnnk benne. Ha mindssze 23 egylses versenyt kveten nem kap kln eljrs sorn eredetileg hrom versenyre szl F1-es szuperlicencet az FIA-tl, akkor knnyen lehet, hogy Sbastien Loeb most nem lenne tszrs rali-vilgbajnok. Az 1979. oktber 17-n szletett finn helye a Forma-1-ben volt, s miutn mr debtl futamn pontszerz helyen rt be a Sauberrel, a kezdeti ktsgek eloszlottak.
Vajon olyan egyszer srcrl van sz, amilyennek mutatja magt? Vagy csak ltszlag tnnek egyszernek a dolgok, mert minden mozdulata s cselekedete egy sszetett elme kifinomult munkja? A vlasz taln az, hogy a kett egyszerre, hogy nem lehet ennyire simn, pokoli gyorsan s tisztn vezetni, ha fejben nincs valaki szinte tkletesen sszerakva.
Kevesen ismerik t igazn jl, de akik kzeli kapcsolatban llnak vele, teljesen ms Rikknenrl szmolnak be, ahhoz kpest amilyen kpet a sajtn keresztl, a tucatnyi interjk sorn megismerhettnk.
Mint pldul, hogy humora is van Kimi Matias Rikknennek, a Forma-1 espoo-i szlets 2007-es vilgbajnoknak, akit egyrtelmen Mika Hkkinen szerepnek betltsre szerzdtetett le a McLaren-Mercedes 2002-ben. A vlaszts hibtlan volt, br Nick Heidfeld eleinte eslyesebbnek tnt a versenyzi llsra.
"Ezt a tekintetet mr lttam egyszer"
Valban hiteles kpet az igazi Kimi Rikknenrl csak azok tudnak adni, akik mr dolgoztak egytt a finnel, vagy jelenleg is egy csapatban hajszoljk a nagydjgyzelmeket. Kvetkezzen egy csokornyi megnyilatkozs a Jgemberrl, akinek - mindezek alapjn nyilvnvalan - lelkivilga s eszmerendszere egyarnt letisztult s kvetkezetes, taln innen ered tehetsge a villmgyors vezetshez is.
Peter Sauber (az egykori Sauber-Petronas csapatfnke, aki 2001-ben lehetsget adott Rikknennek az F1-es bemutatkozsra): "Az a tulajdonsga ragadta meg a figyelmem, ami miatt ksbb el is vesztettem."
Sergio Rinland (a Sauber-Petronas fmrnke, az 1980-as vek elejn kezdett a Forma-1-ben): "Amikor a szembe nztem, azt gondoltam, ezt a tekintetet mr lttam valahol. Libabrs lettem, amikor bevillant, hogy honnan ismers. Senn is ilyen volt."
David Robertson (a menedzser): "Egyszer olvastam egy knyvet arrl, hogyan kell abbahagyni az nsajnltatst s tovbb lpni az letben. Akkor mg csak rvid ideje ismertem Kimit, de egybl arra gondoltam, hogy ezt a knyvet akr is rhatta volna. Nla ez a tulajdonsg a termszetbl fakad."
"Azzal ellenttben, amit ltnak rajta s hallanak rla, Kimi egy nagyon is szrakoztat src. Sokkal jobban szeret bolondozni, mint Lewis (Hamilton) vagy Michael (Schumacher). Szerintem sok mindent elrul, hogy Kimi az a fajta src, amilyen a legtbb gyerek szeretne lenni. A lehet legkisebb felhajtssal vgzi a munkjt, nem szarakodik. Remek src, s pokolian j pilta."
JJ Lehto (korbbi F1-es finn pilta): "Csendesen jr-kel a paddockban. Viszont mskpp viselkedik akkor, amikor a bartaival szrakozik, vagy a hajjn tlti az idejt. Az emberek tvesen gondolkoznak Kimirl, csak azrt, mert nem beszl sokat. De sokat jr az agya, nagy szve van s nagyon intelligens."
Chris Dyer (korbbi ferraris versenymrnke): "Kimi sokkal lazbb, mint Michael, s kevesebbet foglalkozik a technikai rszletekkel. Ha elllunk egy j elemmel, Kimi azt mondja: dobjuk be az autba, s nzzk meg, milyen hatssal van. Michael ilyenkor mindig tudni akarta, hogyan szerepelt az alkatrsz a szimulcis teszteken. Kiminl azt kapod, amit ltsz: sosem lacafaczik. A plyn pedig nagyon ott van fejben. Semmilyen nyoms nincs r hatssal."
s vgl maga Kimi Rikknen, miutn megnyerte vilgbajnoki cmt: "Nagyon boldog vagyok. Szinte a semmibl rtem el mindezt, a csaldom, a bartaim s a tmogatim segtettek idig. Az emberek taln most ms szemmel fognak nzni, s lehet, hogy mg tbb mindent kitallnak rlam. De n tovbbra is gy fogom irnytani az letemet, ahogy nekem tetszik, ennyi."
Ami 2008-tl trtnt a Jgemberrel
A bajnoki trfea megszerzst kvet szezon nem Rikknen ve volt. A szezon els felben rendre dobogs volt, ktszer nyerni is tudott (Malj s Spanyol Nagydj), majd a szezon msodik felben ngy futamon sorra betlizett a Ferrarival, s mire ismt felrt a dobogra, mr ks volt. Csak a harmadik helyet tudta megszerezni az sszetettben. Csapattrsa, Felipe Massa volt az, aki egy ponttal maradt le a vb-cmrl, mely drmai csatban vgl Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) lett. A konstruktri bajnoki cmet azonban gy is megszereztk a maranelliak.
A barcelonai diadalt kveten Rikknen mg Mika Hkkinen eredmnyt is lepiplta, mind a versenyen megfutott leggyorsabb krk, mind a dobogs helyezsek tekintetben. gy lett a Jgember a leggyorsabb finn, aki valaha megfordult a Forma-1-ben.
Gyorsasgnak nha viszont vannak htulti is, sz szerint. Minderrl a Force India piltja, Adrian Sutil tudna meslni, akit Monacban pontszerz helyrl ttt ki Rikknen, miutn az alagtbl kirve nem tudta megrizni uralmt Ferrarija felett, s belerohant a nmet autjba. Az indiai csapat krte a versenybrktl, hogy bntessk meg a finn a manverrt, vgl gy talltk, nem volt szndkossg az esetben.
Kanadban ismt rdekesen alakultak a dolgok, ezttal Rikknen volt az, akinek nhibjn kvl kellett keser szjzzel befejeznie a versenyt. Az akkori szablyoknak megfelelen ugyanis, a safety car jelenlte miatt piros lmpnl kellett vrakoznia a bokszutcbl kihajtknak, gy Rikknennek is. A mgtte rkez Hamilton s williamses Nico Rosberg azonban rosszul mrte fel a helyzetet, a mclarenes htulrl megkldte Raikknent, a britnek pedig mg Rosberg is adott egy lkst. A verseny itt szmukra vget is rt. Egy tlagos idegrendszer ember valsznleg leordiblta volna a sisakot is Hamilton fejrl, amirt nem vette szre, hogy ll autk fel tart. Ehelyett Rikknen szp lassan kiszllt az autjbl, majd megmutatta Hamiltonnak, hogy a lmpa bizony piros volt, majd elindult a garzsa fel.
A Francia Nagydjon megszerezte a Ferrari 200. pole-jt, s a gyzelem is a kezben volt, amikor a kipufog kis hjn leszakadt, Rikknennek vissza kellett vennie a tempbl, Massa elment mellette, gy a 2. helyen intettk le. A szezon sorn ez volt az utols alkalom, hogy az idmrn megszerezte az els rajtkockt, legjobb versenyeredmnyei kz pedig innentl fogva ngy harmadik helyezs frt be.
A valenciai futamon elttte egy szereljt, minekutn tl korn akart elindulni a tankolsbl, Belgiumban a Hamiltonnal val csatrozst kveten nagy nehezen megrizte a vezet helyet, mg falhoz nem csapta Ferrarijt a kvetkez krben. Szingaprban a 16. helyrl lpegetett fel az 5. pozciig, amikor ismt rintt vett a falon egy gyors kanyarban. Kiesst megelzen azonban mg megfutotta a leggyorsabb krt, amivel mr Michael Schumachert is befogta: 10 leggyorsabb kr egy szezonban, s belltotta Alberto Ascari hat egymst kvet leggyorsabb krt egy szezonban. Az elbbi teljestmnyrt ismt a DHL Leggyorsabb kr djval jutalmaztk.
2009: vgez a Ferrarival, de vajon a Forma-1-gyel is?
Rikknen jelenleg a bajnoksg 5. helyn ll, mindssze egy elssg, a belgiumi futamgyzelem ll a neve mellett, ami a Ferrari kezdeti rossz formjt tekintve nem meglep. Az idei szezon els hrom futamn a 16., 14., majd 10. helyen vgzett az F60-assal, amelynek sok ms csapathoz hasonlan hagyomnyos diffzora volt. A csapattal igazn a szezon msodik felre talltak magukra. Mr Monacban is felllhattak a dobogra, egy helyet javtva msodikknt vgzett a Hungaroringen, Belgiumban pedig megrkezett az idei els gyzelme is. (Karrierje sorn mr 4. alkalommal nyert Spa-Francorchamps-ben, kirdemelve a The King of Spa cmet.)
Az elmlt hrom futamon csak egy alkalommal, Olaszorszgban szerezte meg a dobog 3. fokt. A htralv Brazil s Abu-Dzabi Nagydjon mg van eslye, hogy szp eredmnyekkel bcszzon a Ferraritl.
A Ferrari gyengesgt, mr 2008-tl fogva, egyre tbben vltk rezni a hvs finn egyni teljestmnyben is. A vb-cm megszerzsvel vajon eltnt belle a tz? - merlt fel sokakban a krds. Rikknen vlasza egyrtelmen a nem lenne. Hiszen sokszor elmondta mr, t most is ugyangy hajtja a tz egy jabb bajnoki trfea megszerzsrt, ugyanakkor azt is tudjuk rla, hogy a gyzelmen kvl nem rdekli ms eredmny. Az els hely az, ami megfelel neki, a tbbivel nem foglalkozik.
Amikor 2007-ben az olaszokhoz igazolt (minden idk legtbbet r piltjaknt - fizetse tlpte a llektani 1 millird forintos ves fizetst), azt mondta, hogy ennl a csapatnl szeretn befejezni a plyafutst. Csakhogy az alku egy vvel hamarabb vget rt, s mg nem tudni, miknt folytatja karrierjt: marad a Forma-1-ben (tbb csapat is garantltan sokat adna rte, ha nem is annyit, mint a Ferrari annakidejn), vlthat a ralira (st, mg a nmet traaut bajnoksgbl is rdekldtek felle) vagy vissza is vonulhat, de remlhetleg ez az opci nla is a legutols helyen szerepel.
Interj szemelvnyek
Krds: Mivel tlttted az idt, mg felkszltl a szezonra?
Rikknen: Azt ltalban az nk jsgjbl szoktam megtudni.
Krds: A piltk szmra a sisakjuk klnleges jelentssel br. Szmodra mit jelent a sajtod?
Rikknen: Azt, hogy megvdi a fejemet.
K: Van brmilyen rituld a sisakkal kapcsolatban, ahogy a tbbi piltnak is?
K.R.: Igen, megtiszttom a plexijt, hogy jobban kilssak rajta.
Krds: Mi a legizgalmasabb pillanat egy versenyhtvgn szmodra?
Rikknen: Azt hiszem a rajt, az mindig izgalmas.
K: s a legunalmasabb?
Rikknen: Az most van.
|